Ovlašćeni posrednik, odnosno ovlašćeni zastupnik u osiguranju ne može obavljati poslove posredovanja, odnosno zastupanja u osiguranju, odnosno ne može biti angažovan kod subjekata nadzora iz člana 86. stav 1. i člana 98. st. 1. i 2. Zakona o osiguranju za obavljanje tih poslova (društva za posredovanje u osiguranju, društva za zastupanje u osiguranju, preduzetnika – zastupnika u osiguranju, i kod banke, javnog poštanskog operatora ili davaoca finansijskog lizinga koji obavljaju poslove zastupanja osiguranja) – ako se nije profesionalno usavršio, odnosno ako se kao takav ne nalazi u registru aktivnih ovlašćenih posrednika, odnosno ovlašćenih zastupnika u osiguranju, javno dostupnom na internet stranici Narodne banke Srbije.
Ovlašćeni posrednici i ovlašćeni zastupnici u osiguranju dužni da se profesionalno usavršavaju najmanje 15 časova u kalendarskoj godini u kojoj obavljaju poslove posredovanja u osiguranju, odnosno zastupanja u osiguranju (detaljne informacije o broju potrebnih časova nalaze se na sajtu NBS, na linku https://www.nbs.rs/internet/latinica/60/60_3/vodic/index.html).
Program profesionalnog usavršavanja je prilagođen potrebama zaštite od rizika u skladu sa dostignućima u teoriji i praksi osiguranja, tako da su ponuđene teme tako i koncipirane. Na programu je četrnaest tema, koje traju po pet školskih časova, pa ovlašćeni posrednici i zastupnici u osiguranju mogu da odaberu one koje žele da pohađaju:
Nove teme za 2019. godinu (sve teme traju po 5 školskih časova)
1 Banka kao prodajni put osiguravajućih usluga - prof. dr Nebojša Žarković
2. Osiguranje za tuđ račun - prof. dr. Jasna Pak
3. Uticaj zaključenog ugovra o osiguranju na pravo i visinu naknade štete - dr Ilija Smiljanić
4. Ugovor o osiguranju na daljinu - dr Nenad Grujić
5. Nematerijalna šteta, medicinski deo, putno i zdravstveno osiguranje i osiguranje iz autoodgovornosti: dr Mihailo Illć, Rade Badža
6. Digitalizacija i osiguranje - prof. dr Vidan Marković
7. Nepoštena poslovna praksa u delatnosti osiguranja - prof.dr Katarina Ivančević
Teme iz 2018. godine koje se ponavljaju u 2019. godini (sve teme traju po 5 časova)
1. Dobrovoljno zdravstveno osiguranje – osnovne karakteristike - prof. dr Dragan Mrkšić -
2. Osnovne karakteristike i ugovaranje životnog osiguranja - prof. dr Dragan Mrkšić
3. Zakonsko uređenje sadržine ugovora o osiguranju - prof. dr Nataša Petrović Tomić
4. Obaveza predugovornog informisanja korisnika usluge osiguranja - dr Nenad Grujić
5. Prevare u osiguranju - Rade Badža
6. Osiguranje od odgovornosti za naknadu štete - Rade Badža
7. GDPR- Zaštita podataka o ličnosti - online obuka - prof.dr Saša Gajin
Obuke će biti postavljene u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Kraljevu, Užicu, Subotici, Kikindi, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Somboru, Zaječaru, Valjevu, Kruševcu i Leskovcu.
Napomena:
Nakon odslušanih obuka, potrebno je da se dostave skenirani sertifikati i licenca NBS na mejl edukacija@pks.rs.
Ukoliko je bilo promene prezimena u odnosu na ono koje se nalazi na licenci, neophodno je dostaviti i venčani list. PKS je u obavezi da izda uverenje na osnovu dostavljene dokumentacije u roku od 30 dana, a informaciju o tome da je izvršena obaveza kontinuiranog usavršavanja u ovoj godini, polaznici dostavljaju Narodnoj banci Srbije.
Polaznicima će na mejl biti dostavljeno Uverenje o završenom kontinuiranom usavršavanju koje služi isključivo za lične potrebe ili potrebe poslodavca. Navedeni dokument NIJE potebno dostavljati Narodnoj banci Srbije
|